Mléčné dezerty nejsou jogurty – proč je důležité znát rozdíl?
------------------------------------------------------------------
„Od kdy jste dali dítěti Lipánka/Pribiňáka/Monte/Matyldu/termix…?“
„Od kdy zavádíte jogurt typu Monte?“
„Když se může tvaroh až od roka, od kdy můžu dát termix?“
 
Možná „dáváte všechno a neřešíte tabulky“ a je vám to jedno, pak článek přeskočte. Ostatním přeji příjemné počtení.
  
Jogurt – definice: Jogurt je kysaný mléčný výrobek živočišného původu. Vyrábí se kysáním (fermentací) mléka působením mléčných bakterií. Následkem fermentace je pak přeměna velké části laktózy na kyselinu mléčnou (což je mimochodem důvod, proč jogurt často snášejí i lidé s horší tolerancí laktózy). Podle vyhlášky č. 77/2003 Sb. o mléčných výrobcích smí být jako jogurt označován pouze výrobek, který neprošel žádnou tepelnou úpravou a neobsahuje konzervační látky. (zdroj: Wikipedia)  
Jaké jsou benefity jogurtu oproti dezertům?
- Jogurt obsahuje probiotické kultury, které mají pozitivní vliv na trávení ve střevech. To oceníte hlavně po průjmech různého původu a během/po léčbě antibiotiky (nezapomeňte na alespoň 2hodinový odstup mléčných výrobků od antibiotik).
- Jogurt obsahuje zjednodušeně řečeno „natrávenou“ laktózu a je tak je lépe stravitelný. Proto se také jogurty a další zakysané mléčné výrobky mohou dávat dětem už od ukončeného 6. měsíce věku, na rozdíl od dezertů, které (odhlédneme-li od přidaného cukru) jsou vhodnější spíše od 1 roku.
- Jogurt obsahuje méně bílkovin, což je také výhodné, viz níže.
 
Proč nedávat malým dětem tzv. řecký jogurt nebo skyr?
Při výrobě řeckého jogurtu je po fermentaci mléka cezením (filtrováním) odstraněna syrovátka, čímž je zvýšen podíl sušiny a jogurt získá velmi hustou krémovitou konsistenci. U jogurtu řeckého typu je podobného výsledku dosaženo dodatečným přidáním bílkovin. Koncový výrobek tak má kolem 10 g bílkovin/100 g výrobku - kojenci a batolata však mají poměrně nízký doporučený příjem bílkovin (průměrné roční dítě kolem 10-27 g bílkovin na den), a proto může porce řeckého jogurtu zbytečně navýšit celkový denní příjem bílkovin a zbytečně zatížit ledviny a játra dítěte. Jednorázová konzumace není problém, bavíme se o pravidelném opakovaném překračování doporučených hodnot. Obdobný problém je i u skyru (i když je proces výroby jiný, výsledný obsah bílkovin je podobný).
Různé dezerty s obsahem tvarohu většinou obsahují 7 g bílkovin/100 g, na rozdíl od klasického bílého jogurtu, který ve 100 g obsahuje jen 4 g bílkovin/100 g (u 150 g výrobku už se bavíme o rozdílu 10,5 g vs 6 g bílkovin na kelímek, což už je nezanedbatelný rozdíl, zvlášť pokud chcete dopřát dítěti ještě nějaké maso, vejce atd.).
Už vůbec není vhodné dávat dětem 0 % jogurty, což některé z této kategorie bývají. Malé děti totiž tuky ve stravě potřebují z 30-35 % a museli byste je nahnat v jiném jídle.
 
A co ovocné jogurty?
Jako u všech ostatních potravin, je i u jogurtů nutné číst složení výrobků. Trocha matematiky: když jahodový jogurt obsahuje 18 % ovocné složky, ve které je 55 % jahod, zbytek víceméně cukr + nějaká naštěstí většinou přírodní barviva a pektin – kolik jahod je v kelímku jogurtu? (Je to 10 %, tj. 10 g ve 100 g výrobku – jedna jahoda váží asi 20 g, takže v běžném kelímku jogurtu bude ¾-1 jahoda + 2 kostky cukru.)
 
„Chci dítěti ozvláštnit jídelníček“
Žádné dítě nepotřebuje přeslazené dezerty. Dokud je nezná, ani je samo nechce. Ani různé „pochtívání“ do 1-1,5 roku života není argument. Co bude dítě jíst, určují rodiče. Nejde o to, upírat mu to navždy, nejpozději ve školce se s podobnými „mňamkami“ setká. Jde o to, že první 3 roky života dáváte svým dětem nutriční základy a návyky. Chcete pro dítě různorodost? Naučte ho jíst všechny možné druhy zeleniny a ovoce, přílohy typu kuskus/bulgur/pohanka (využijte to jako příležitost ozvláštnit i svůj dospělácký jídelníček), připravte mu od 1 roku domácí pribiňák, puding, a vysvětlujte rodině, ať děti raději rozmazlují borůvkami, malinami a jahodami než dezerty.
 
„Dítě čistě bílý jogurt nechce“
Ruku na srdce, kolikrát jste to zkusili? Víte, že dítě potřebuje některé chutě zkusit až 11x než se dá říct, že danou potravinu nepřijímá? Pořád ještě máte možnost ochutit bílý jogurt ovocem, přesnídávkou bez cukru, případně lžičkou domácího džemu, který určitě nebude obsahovat 2 lžičky cukru na 1 jahodu. Pořád nic? Ovocný jogurt (13 g cukru/100 g) bude pořád lepší než přeslazený dezert.
 
Tip na závěr: Jogurt vás většinou vyjde často levněji než mléčný dezert, ještě levnější je domácí výroba. Nemusíte nutně investovat do jogurtovače, i když levnější modely stojí několik stokorun a investice vám tak brzy vrátí. Na internetu najdete i mnoho receptů na výrobku jogurtu bez jogurtovače.